Brudny filtr gazu objawy - Objawy zapchanego filtra gazu - Czyszczenie filtra gazu

Czyszczenie filtra gazu – pierwszy krok do sukcesu przemysłowych instalacji gazowych.

Wielu biznesmenów zastanawia się, co świadczy o wysokiej jakości nowoczesnych urządzeń dla gazownictwa. Czy należy upatrywać jej w marce, czy może w komponentach, z których zostały wykonane? Na co zwrócić uwagę, aby wybrane rozwiązanie służyło jak najdłużej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów? Niektórzy eksperci w dziedzinie przemysłowych instalacji gazowych twierdzą, że sukces tkwi w… filtrze.

Oczywiście, nie sposób jest kupować nowego komponentu za każdym razem, gdy ten ulegnie zanieczyszczeniu. Ci, którzy cenią sobie swoje pieniądze na pewno zdają sobie z tego sprawę. Objawy zapchanego filtra gazu mogą być różne, aczkolwiek tylko gruntowne czyszczenie filtra gazu sprawi, że dane urządzenie będzie w „formie” przez cały okres jego użytkowania. Nie każdy może zgadzać się ze stwierdzeniem, że prawidłowe działanie instalacji gazowej zależne jest od filtra.

Niektórzy oprócz tych elementów oraz fitoseparatorów, wymieniają inne, równie ważne części składowe instalacji – gazomierze, stacje redukcyjno-pomiarowe, podgrzewacze, reduktory ciśnienia, manometry, separatory koalescencyjne, etc. Prawda jest taka, że wszystko zależy od rodzaju maszyny. Nie da się jednak ukryć, że filtr pojawia się w każdej instalacji gazowej, niezależnie od rodzaju.

Brudny filtr gazu – objawy. Jak sprawdzić, czy filtr gazu został zabrudzony?

Aby sprawdzić, czy użytkowany przez nas filtr gazu został całkowicie zanieczyszczony, niezbędne będzie skontaktowanie się z odpowiednią firmą serwisującą. Niektórzy posiadają własnych mechaników, których kompetencje zezwalają na takowe kwestie, jednakże jeżeli użytkowany przez nas sprzęt objęty jest serwisem gwarancyjnym, nie warto ryzykować.

Jeden, z pozoru nieistotny błąd, może skutkować całkowitą utratą gwarancji, a na to żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Nie zapominajmy, że instalacje gazowe to nie tylko stacje redukcyjno-pomiarowe, punkty, skrzynki gazowe czy też inne ciągi. Zaawansowane technicznie oraz technologicznie urządzania, których praca oparta jest na gazie ziemnym, mogą towarzyszyć przedsiębiorcom niezależnie od biznesu. Wszystkie produkty powinny być sukcesywnie kontrolowane i sprawdzane pod kątem wydajności, poprawności działania, a także – zabrudzenia filtra.

Dlaczego czyszczenie filtra gazu jest ważne?

Po co czyścić, jak można wymienić – prawda? Wiele osób wychodzi z takiego założenia, iż lepiej zakupić nowy element, niż poddać go regeneracji, w przypadku filtra – czyszczeniu. Zasadniczą kwestią, różniącą ‘zakup’ od ‘czyszczenia’ są pieniądze. Nie da się ukryć, że koszty zakupu nowego filtra za każdym razem, gdy ulegnie on zabrudzeniu, nie należą do najmniejszych.

Optymalnym rozwiązaniem wydają się regularne przeglądy, które umożliwią ocenę pracy wybranego rozwiązania. Mowa tu nie tylko o przeglądach gwarancyjnych – obowiązkowych, ale również pogwarancyjnych. Większość renomowanych producentów zaznacza np. w instrukcji obsługi bądź materiałach informacyjnych dołączonych do wybranej instalacji gazowej, kiedy najlepiej wykonywać kolejne przeglądy, aby zachować ciągłość spójnej, wysokojakościowej pracy urządzenia.

Pod żadnym pozorem nie należy ignorować tego typu zaleceń, gdyż w skrajnych przypadkach może to skończyć się całkowitym zepsuciem instalacji, a co za tym idzie – wysokimi kosztami zakupu nowej. Jak już wspomnieliśmy, objawy zapchanego filtra gazu mogą być naprawdę różne. Niektórzy producenci, po wnikliwych testach i gruntownej analizie, byli wstanie przewidzieć, kiedy ich filtr ulegnie cząstkowemu, a kiedy zaś całkowitemu zabrudzeniu.

Nie ukrywajmy jednak, że wszystko zależy w dużej mierze od tego, co i w jaki sposób użytkujemy. Dane podane w instrukcji czy w materiałach informacyjnych są jedynie poglądowe – winniśmy się na nich wzorować, ale nie brać ich „do serca” w 100 procentach.
Regularne czyszczenie filtra gazu jest niezbędne, jeżeli chcemy, by nasze urządzenia cechowały się najwyższa jakością i bezawaryjną pracą.

Serwisowanie maszyny, w tym również czyszczenie filtra przekłada się na bezpieczeństwo pracy urządzenia i oczywiście na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. To właśnie serwis gwarancyjny i pogwarancyjny ma zasadniczy wpływ na zminimalizowanie nakładów ze strony inwestora, czyli właściciela.

Objawy zapchanego filtra gazu – masz podejrzenia, że Twój filtr nie działa, jak powinien?

Czyszczenie filtra gazu to czynność, która winna być pozostawiona wyłącznie specjalistom. Firmy, które zajmują się montażem nowoczesnych instalacji gazowych, bardzo często posiadają w swojej ofercie również serwis dobranych urządzeń. Przedsiębiorstwa te świadczą kompleksową obsługę, począwszy od projektu, poprzez dopasowanie rozwiązań do potrzeb klienta oraz uzyskanie pozwoleń na wykonanie instalacji, na dostawach gazu kończąc. Można zatem śmiało skontaktować się z jej przedstawicielami, w celu ustalenia kwestii związanych z przeglądem. Bardzo często tego typu sprawy załatwiane są już przy podpisaniu umowy.

Regularne czyszczenie filtra gazu to podstawa, zwłaszcza jeżeli chcemy utrzymać instalację w jak najlepszym stanie. Znaczące obniżenie kosztów eksploatacji obiektów poprzez regularną kontrolę, bez wątpienia przyczyni się do zadowolenia inwestora. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na inne inwestycje „z gazem w tle” bądź rozwój istniejącej już infrastruktury.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Aby nie tylko zaistnieć na rynku, ale również utrzymać się pośród licznej konkurencji, niezbędne jest nieustanne modernizowanie naszych urządzeń. W XXI wieku, w dobie powszechnej globalizacji, technika niemal z roku na rok idzie do przodu. W sklepie znajdziemy coraz to nowsze komponenty, których wymiana wiąże się znów z kosztami.

Filtry to nie wszystko. Gaz stosowany jest na potrzeby wielu działalności – począwszy od rolnictwa, poprzez budynki użyteczności publicznej, stacje LPG, szkoły, a skończywszy na zakładach przemysłowych. Jedna, nawet najdrobniejsza usterka, może powodować katastrofalne skutki. Czyszczenie filtra gazu jest zatem niezbędne, jeżeli chcemy, zapewnić sobie, swoim pracownikom i wszystkim wokoło bezpieczne warunki.

Nie zapominajmy, że wszystkie rozwiązania winny być dopasowane do naszych potrzeb. Wiele firm próbuje narzucić nam własne zdanie. Odpowiednio wykonana, sprawna i regularnie serwisowana instalacja gazowa będzie nie tylko funkcjonalna, ale również bezpieczna. Warto zwrócić uwagę na markowe, a zarazem wysokojakościowe komponenty oraz udzielaną nam gwarancję. Powinniśmy zapoznać się także z informacją, czy wybrany dostawca zajmuje się także serwisowaniem oferowanych rozwiązań. Każdy, nawet najmniejszy element ma znaczenie.

Objawy zapchanego filtra gazu – podejrzenia

Jeżeli mamy podejrzenia, że nasz filtr gazu uległ znacznemu zabrudzeniu, winniśmy natychmiast skontaktować się z firmą serwisującą.

© WWF Filtry