Filtr do instalacji gazowej - Filtry do instalacji gazowej

Filtry do instalacji gazowej i nie tylko

Niewiele osób wie, że filtry do instalacji gazowej to jedynie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o filtry używane w szeroko pojętym przemyśle. Ci, którzy mieli do czynienia tylko z jednym rodzajem filtrów, mają poważny problem, jeżeli przyjdzie im wybierać inny, bardziej specyficzny. Każdy przedsiębiorca winien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat filtrów najczęściej występujących w przemyśle.

Filtry ciśnieniowe – płytowe oraz świecowe – filtry do instalacji gazowej

Pierwszym rodzajem filtrów, o którym warto wspomnieć są ciśnieniowe filtry płytowe. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, działają w oparciu o płyty filtracyjne, czyli wielowarstwową siatkę metalową oraz placek filtracyjny. Obustronny proces filtracyjny bez wątpienia przekłada się na wysoką wydajność układu filtracyjnego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są niewielkie gabaryty płytki filtracyjnej, a zarazem duża powierzchnia filtracyjna.

Filtr do instalacji gazowej – koalescer

Koalescer, szerzej znany jako demister to urządzenie odpowiedzialne za czyszczenie gazu z mgły oraz kropel cieczy. W zależności od rodzaju, mechanizm może być dedykowany do usuwania kropel o niewielkiej średnicy bądź większych. Ten filtr do instalacji gazowej działa w oparciu o mechanizm separacji bezwładnościowej. Urządzenie składa się z materiałowej siatki (grubość oraz gęstość materiału zależą od instalacji oraz preferencji osoby zamawiającej).

Krople cieczy, które wędrują wraz ze strumieniem gazu osadzają się na włóknach siatki, a następnie – pod wpływem grawitacji – spadają na dno zbiornika. Filtry do instalacji gazowej, zapobiegające osadzaniu się w niej wody i pary wodnej są niezwykle ważne. To one chronią nasze instrumenty przed ewentualną korozją czy zbrylaniem produktu. Odseparowanie fazy ciekłej od gazowej ma kluczowe znaczenie.

Dodatkowo demistery są niezbędne przy procesach obróbki metali, eliminacji olejnych oparów, usuwania wody z kominów i urządzeń klimatyzacyjnych etc. Te filtry do instalacji gazowej powinny być wykonane z wysokiej klasy materiału. Specjaliści doradzają tutaj stal nierdzewną bądź tarflen. Efektywność rozwiązania w postaci koalescerów jest bardzo wysoka.

Uwaga! Jak dobrać filtry do instalacji gazowej?

Demistery muszą być dobrane, zgodnie z rozdziałem faz strumienia gazu! Przed wyborem odpowiedniego elementu należy wziąć pod uwagę kilka parametrów m.in.: prędkość przepływu gazu, spadek ciśnienia, a także ilość cieczy, która ma być docelowo odprowadzana ze strumienia gazu.

Dość ważną, a zarazem często pomijaną kwestią jest również czynnik ekonomiczny. Filtr do instalacji gazowej powinien być nie tylko skuteczny. Zwiększenie efektywności za pomocą podniesienia prędkości strumienia, skutkuje spadkiem ciśnienia, a w efekcie… generuje koszty. W takim przypadku warto zastanowić się nad separacją dwuetapową.

Demistery, filtry do instalacji gazowej oraz…

Demistery to filtry, które znalazły zastosowanie nie tylko przy szeroko pojętych przemysłowych instalacjach gazowych. Demistery, zwane również odmgławiaczami są nieocenione w kolumnach destylacyjnych (zwiększają czystość produktu), systemach próżniowych, w separatorach mgły olejowej, lakierniach, instalacjach kwasu siarkowego, systemach klimatyzacyjnych, wieżach chłodniczych, a także instalacjach odsalania wody morskiej.

Dodatkowo warto wspomnieć z czego takie filtry do instalacji gazowej mogą być wykonane. Wszystko zależy od producenta. Większość specjalistów poleca komponenty metalowe, czyli wykonane ze stali szlachetnych, a zarazem kwasoodpornych. Prym wiedzie mosiądz, miedź, aluminium, stal chromowana oraz tytan, a także materiały o nazwie zastrzeżonej – monel, inkonel, incoloy. Jeśli chodzi o materiały syntetyczne, tutaj również wybór jest dość obszerny – polietylen, polipropylen, polichlorek winylu, a także polifluorek winylidenu, poliester, fluorowana żywica etylenowo-propylenowa etc. Wśród włokiem wyróżniamy standardowo – szklane, polipropylenowe i poliestrowe.

Filtry ze spiekanych proszków HDPE

Kolejne filtry do instalacji gazowej to filtry ze spiekanych proszków HDPE. Struktura porowata zależna jest tutaj od naszych potrzeb. Bez najmniejszych problemów możemy zatem dobrać interesującą nas powierzchnie filtracyjną. Jako że elementy te cechują się bardzo wysoką wydajnością, idealnie sprawdzają się zarówno przy filtracji cieczy oraz filtracji gazów.

Produkty wykonane na bazie spiekanych proszków HDPE mają kilka zalet, których nie mają inne filtry. Po pierwsze cechują się szeroką kompatybilnością chemiczną. Po drugie są wysoce odporne na zmiany parametrów fizycznych środowiska, w którym przyszło im funkcjonować. Akurat te filtry do instalacji gazowej są łatwe w czyszczeniu. Aby wyeliminować brud wystarczy użyć rozpuszczalnika bądź innego detergentu chemicznego. Mimo, że urządzenia te są wykonywane najczęściej z polietylenu (tworzywa sztucznego), nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich w przemyśle spożywczym.

Ze spiekanych proszków HDPE można wykonać sporo elementów filtracyjnych o dowolnych kształtach czy rozmiarze, a także filtry rurowe, świecowe i płytowe. Odpowiednio wykonane urządzenia cieszą się powszechnym zainteresowaniem w branży przemysłowej np. do odgazowania mediów ciekłych, napowietrzenia czy homogenizacji mediów sypkich.

Filtroseparatory

Filtroseparatory to kolejny filtr do instalacji gazowej. Urządzenie to, podobnie jak demister, odpowiedzialne jest za usuwanie cieczy z gazu ziemnego, osadzającego się w instalacji pod postacią mgły. Filtroseparatory sprawdzają się głównie przy niewielkiej ilości płynów różnego pochodzenia – zarówno glikoli, jak i alkoholi, wody czy oleju. Swoją niezawodność, filtry do instalacji gazowej zawdzięczają oczywiście wysokojakościowym i wyjątkowo wydajnym wkładom typu coalascer. Wspomnieliśmy o nich przy okazji omawiania demisterów.

W filtroseparatorach znajdziemy zazwyczaj wkłady koalescencyjne o konstrukcji pionowej, rzadziej poziomej. W przypadku tej drugiej zaleca się wyposażenie filtra w dodatkowy wkład demistera. Filtr do instalacji gazowej przepuszcza gaz, zatrzymując jednocześnie cząsteczki cieczy. Oczyszczony z wody gaz przesyłany jest do dalszej obróbki. Woda natomiast spuszczana jest pośrednio do specjalnego zbiornika. Wyposażenie urządzenia w tzn. właz manewrowy, umożliwia stały dostęp do filtru – ułatwia jego naprawdę czy wymianę świeć filtracyjnych.

Te filtry do instalacji gazowej posiadają specjalne wkłady plisowane. Na uwagę zasługuje duża powierzchnia filtracyjna oraz duże przepływy filtrowanego gazu za sprawą małych oporów przepływu. Filtroseparatory doskonale sprawdzają się przy usuwaniu wody i glikolu z gazu ziemnego, a także w procesach petrochemicznych, przy ochronie maszyn i urządzeń oraz odzysku olejów, aerozoli etc.

W drugiej części artykułu poruszone zostaną kwestie dotyczące innych filtrów do instalacji gazowych, a także filtrów stosowanych w szeroko pojętym przemyśle.

© WWF Filtry