Filtr przemysłowy - Filtracja przemysłowa - Filtry przemysłowe - Filtry przemyslowe

Filtracja przemysłowa – co to jest filtr przemysłowy i jakie filtry przemysłowe możemy wyróżnić

W szeroko pojętym przemyśle możemy wyróżnić wiele urządzeń filtracyjnych. Ich mechanika oraz właściwości zależną od rodzaju instalacji i warunków, w jakim przyszło im działać. Najogólniej rzecz ujmując filtry przemysłowe to elementy, których zadaniem jest przepuszczanie pewnej grupy substancji oraz zatrzymywanie innych.

Wyróżniamy wiele rodzajów filtrów przemysłowych – powietrza, aerofiltry, gazowe, igłofiltry etc. Nie sposób jest wymienić wszystkich filtrów, które występują bądź mogą występować przy filtracji przemysłowej. Skupimy się zatem na kilku najpopularniejszych urządzeniach.

Filtracja przemysłowa – filtr powietrza

Filtry przemyslowe powietrza służą odpylaniu oraz dezodyracji. Urządzenia te montuje się głównie w instalacjach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz grzewczych. Jest to stosunkowo popularny rodzaj urządzenia, gdyż znajduje się niemal w każdym systemie wentylacji ogólnej, klimatyzacji oraz urządzeniach wentylacji miejscowej w środowisku codziennym – w domu oraz w pracy. Głównym zadaniem urządzenia jest maksymalne ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.

Filtry przemysłowe stosowane są najczęściej w lakierniach, zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego, samochodowego, maszynowego, kosmetycznego, szkołach, centrach handlowych, biurach – można śmiało stwierdzić, że wszędzie tam, gdzie niezbędne jest świeże, czyste powietrze.

Filtry przemyslowe nie są sobie równe. W przypadku filtrów powietrza możemy wyróżnić wiele odmiennych produktów, zróżnicowanych pod względem budowy, czy systemu działania. Mamy zatem filtry kieszeniowe oraz kasetowe, filtry kompaktowe, filtry węglowe, odciągi przemysłowe i wiele innych. Filtracja przemysłowa jest tak szeroką dziedziną, że omówienie każdego urządzenia pozwoliłoby na napisanie całkiem pokaźnych rozmiarów książki. Spróbujmy jednak opisać po krótce wymienione filtry przemysłowe.

  • Filtr przemysłowy kieszeniowy. Filtry kieszeniowe znalazły zastosowanie w instalacjach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz grzewczych. Nazwa „kieszeniowe” wywodzi się od ich kształtu – urządzenie posiada bowiem specjalnie zszyte ze sobą kieszenie, osadzone na drucianej kratownicy oraz oprawione specjalną ramą. Medium filtracyjne tego elementu cechuje się wysoką skutecznością i dużą powierzchnią filtracji.
  • Filtr przemysłowy kasetowy. Kasetowe filtry przemyslowe wykonane są najczęściej z włokiem poliestrowych. Ich zadaniem jest wstępne oczyszczenie powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz grzewczych. Medium filtracyjne osadzone zostało na specjalnej ramie.
  • Filtr przemysłowy kompaktowy. Filtry kompaktowe wyróżniają się na tle innych wkładem. Sercem urządzenia jest specjalna mikrowłóknina szklana. Akurat ten rodzaj filtra ma szersze zastosowanie. Zależnie od wersji może być stosowany nawet w turbinach gazowych.
  • Absolutne filtry kompaktowe. Absolutne filtry HEPA, chociaż zaliczane są do grupy „filtry przemyslowe”, doskonale sprawdzają się również w warunkach domowych. Urządzenia te stosowane są jako tzn. filtry końcowe w pomieszczeniach, które wymagają absolutnej czystości – w służbie zdrowia, przemyśle farmaceutycznym, mikroelektronice, w przemyśle lakierniczym etc. Wkład filtracyjny to włókno szklane równomiernie rozdzielone aluminiowymi separatorami, osadzony w najczęściej stalowej ramie.

Filtry przemysłowe – filtry samoczyszczące

Jeśli chodzi o filtry przemyslowe, dość ciekawą grupą są filtry samoczyszczące. Na rynku, również polskim, znajdziemy wiele firm zajmujących się produkcją wysokiej klasy filtrów samoczyszczących na potrzeby szeroko pojętego przemysłu. Od zarania dziejów, kwestie związane z czyszczeniem filtrów spędzały sen z powiek wielu przedsiębiorcom i biznesmenom. Nie żeby był to proces niemożliwy. W skrajnych wypadkach dostęp do urządzenia może być jednak znacznie utrudniony.

Przez długi czas panował zwyczaj wyjmowania filtra i czyszczenia medium filtracyjnego. Nie dość, że było to czasochłonne to jeszcze w wielu wypadkach wymagało zastopowania całej produkcji, albo przynajmniej jej części. Trzeba przyznać, że był to „interes” nieopłacalny. Na szczęście technika i technologia ciągle szła do przody. Z czasem pojawiły się filtry przemysłowe żwirowe, bądź piaskowe pospieszne, które działały w oparciu o tzn. odpłukiwanie wsteczne.

Swojego czasu technologia ta cechowała się niezliczoną ilością zalet. Filtracja przemysłowa przeżyła prawdziwe „boom”. Prosta konstrukcja sprawiła, że urządzenie było powszechnie dostępne na rynku. Na uwagę zasługiwała również możliwość regulowania efektywności elementu (poprzez gradację). Niestety, z czasem to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o filtry przemyslowe, przestało być opłacalne. Nie można było ich stosować przy każdej instalacji, zużywały sporo wody, tolerowały niewielkie zanieczyszczenia, a co najważniejsze same zbiorniki filtrów były bardzo duże. Filtry przemysłowe, o których mowa, nadal są powszechnie stosowane w przypadku wody głębinowej, zwanej również studzienną.

Producenci nie spoczęli na laurach i szukali skuteczniejszych, bardziej efektywnych rozwiązań w zakresie filtracji przemysłowej. Obecnie na rynku możemy spotkać zaawansowane technologicznie urządzenia, które są nieocenione przy bardzo dokładnej filtracji cieczy. Co więcej, elementy te mogą być stosowane do różnego rodzaju zabrudzeń – nie tylko sypkich, ale również o charakterze klejącym, włóknistym i ściśliwym.

Warto wspomnieć także o filtrach odsysających. Filtry przemysłowe odsysające posiadają innowacyjny wkład filtracyjny i działają w oparciu o skaner odsysający, pracujący wewnątrz urządzenia. Również te elementy cieszą się dużą efektywnością w zakresie filtracji. Czyszczenie odbywa się bez konieczności zastopowania procesu filtracji, co sprawia, że nie jesteśmy narażeni na praktycznie żadne straty spowodowane np. zatrzymaniem produkcji. Filtry przemysłowe odsysające są nieocenione, jeśli chodzi o filtrację ścieków, wody chłodniczej oraz procesowej.

Filtry przemysłowe samoczyszczące ciągle ulegają modyfikacjom. Producenci tworzą rozwiązania, które będą nie tylko wysoce skuteczne, ale również stosunkowo niedrogie. Efektywność to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o tego typu urządzenia, ale inne cechy także są ważne. Coraz więcej firm zwraca uwagę na oszczędność zużycia wody płuczącej. Oczywiście, zaawansowane technicznie filtry mogą przeprowadzić proces czyszczenia bez jednoczesnego przerwania filtracji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy filtrach przemysłowych samoczyszczących? Kształt, wielkość, natężenie przepływu etc. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, do czego potrzebujemy dane urządzenie. Modele samoczyszczące sprawdzają się tak jak wspominaliśmy wcześniej przy instalacjach wody obiegowej, chłodniczej, zasilającej, technologicznej etc.

© WWF Filtry