Filtr siatkowy - Filtr siatkowy cennik - Filtry siatkowe - Filtr siatkowy cena - Filtr siatkowy do wody - Filtry siatkowe do wody

Filtry siatkowe do wody

Filtry siatkowe zasadniczo podzielić możemy na dwa rodzaje – koszowe oraz kątowe. I jedne i drugie są nieocenione, jeśli chodzi o instalacje wodne, a także przemysłowe i ciepłownicze. Najogólniej rzecz ujmując, filtr siatkowy znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność usunięcia zanieczyszczeń stałych ze strumieni – cieczy, a także par i gazów. Skupmy się teraz na rodzajach filtrów siatkowych do wody.

Filtr siatkowy do wody – rodzaj koszowy

Koszowe filtry siatkowe instalowane są przeważnie w rurociągach. Zadaniem tego urządzenia jest ochrona całej instalacji – zarówno aparatury kontrolnej, pomiarowej, pomp, regulatorów, a także zaworów wchodzących w skład większej całości. Jak wygląda proces oczyszczania strumieni za pośrednictwem filtrów siatkowych do wody? Mechanizm działania jest stosunkowo prosty.

Strumień przepływa przez medium filtracyjne, na którym osadzają się mniejsze bądź większe cząstki stałe (wszystko zależy od indywidualnych parametrów elementu). Filtr siatkowy doskonale oczyszcza ciecz z drobin piasku, żwiru, a także cząsteczek pochodzących z korozji metalu np. korozji rur. Zanieczyszczenia osadzają się na przegrodzie filtracyjnej. Ta natomiast w przypadku filtrów siatkowych może być wykonana z drucianej siatki bądź elementu perforowanego.

Filtr siatkowy – cennik

Ile kosztuje filtr siatkowy do wody typ koszowy? Wszystko zależy od jego indywidualnych parametrów. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia pojedyncze jak i zdwojone. Filtr siatkowy pojedynczy sprawdza się w przypadku instalacji, w których czasowe zatrzymanie strumienia wody nie będzie stanowiło problemu. W przypadku tego urządzenia trzeba regularnie dokonywać czyszczenia medium filtracyjnego.

Zdwojony filtr siatkowy jest nieco bardziej funkcjonalny. Modele tzn. duplex nie wymuszają konieczności zatrzymywania przepływu strumienia cieczy w przypadku chęci wyczyszczenia medium filtracyjnego. Dlaczego? Przy oczyszczaniu filtra siatkowego do wody zdwojonego, strumień cieczy kierowany jest na drugi kosz. W momencie przejścia możliwe jest wyczyszczenie kosza numer jeden, zaś po zakończonej „renowacji” włożenie go do filtra.

Filtry siatkowe do wody – rodzaj kątowy

Skupmy się przez chwilę na filtrach siatkowych kątowych. Urządzenia te wykonuje się z metalu – zależnie od instalacji, pożądanych parametrów, środowiska, w którym pracują etc. może być to żeliwo, staliwo albo stal nierdzewna (trzy najpopularniejsze). Same kosze filtracyjne to wysokiej klasy stal nierdzewna. Filtry siatkowe do wody, a dokładnie medium filtracyjne może posiadać dowolną wielkość oczek. Standardowy rozmiar to jeden milimetr. Oczywiście, wielkość powinniśmy dobrać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Filtry siatkowe – cena filtrów kątowych

Jak kształtuje się cena filtrów kątowych? Podobnie jak w koszowych, cena uzależniona jest od materiału, z którego zostały wykonane, wielkości oczek w medium filtracyjnym, samej instalacji i przede wszystkim, obszaru, w którym przyjdzie im pracować. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, filtry siatkowe nie muszą służyć jedynie filtracji wody. Urządzenia te znajdą zastosowanie niemal w każdej gałęzi szeroko pojętego przemysłu – w przemyśle energetycznym, w parownikach, instalacjach olejowych, instalacjach grzewczych oraz ciepłowniczych, a także w układach parowych.

Filtr siatkowy – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobór filtra siatkowego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jak nie jesteśmy specjalistami w tym zakresie? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę już na samym początku, zanim jeszcze przejrzymy aktualne oferty producentów? Po pierwsze, zastanówmy się, w jakim środowisku filtr siatkowy będzie pracował. To od niego w dużej mierze zależny jest dobór materiały. Tak jak pisaliśmy wyżej, filtr siatkowy do wody może być wykonany z żeliwa, staliwa, stali nierdzewnej, żeliwa sferoidalnego etc. Wybór w tej kwestii jest naprawdę duży.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wielkość oczek w medium filtracyjnym. Filtr siatkowy w podstawowej konfiguracji posiada oczka o wielkości jednego milimetra. Istnieje możliwość zakupu urządzenia o dowolnej ilości oczek. W tym celu należy skontaktować się z producentem i uzgodnić tą kwestię. Po trzecie – ciśnienie pracy. O tym nie musimy się rozpisywać. Warto myśleć również o kwestiach praktycznych. W tym celu należy przeanalizować rodzaje przyłączy, a także ich wielkość – gwint, kołnierz, pod spaw.

Uwaga! mówiąc o filtrach kątowych, nie sposób nie wspomnieć również o sanitarnych filtrach kątowych. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, znajdują zastosowanie tam, gdzie potrzeba filtracji na najwyższym możliwym poziomie – w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także kosmetycznym. Podobnie jak w przypadku wspomnianych już filtrów siatkowych, mogą oczyszczać nie tylko ciecz, ale również gazy bądź pary. Sanitarne filtry kątowe chronią naszą instalację – zarówno aparaturę kontrolną, pomiarową, pompy, zawory, regulatory jak i inne elementy.

Filtry siatkowe do wody i nie tylko – trochę więcej o filtrach koszowych

Rolą filtrów koszowych jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Po czym poznać, że nadeszła pora czyszczenia medium filtracyjnego? O zapchanym koszu świadczy wzrost ciśnienia. Niezwykle ciężko jest przełożyć to na konkretny czas. Częstotliwość całkowitego zabrudzenia filtra zależna jest przede wszystkim od wielkości oczek w urządzeniu, a także wielkości i rodzaju zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy przerywać procesu filtracji, jest wybór filtra podwójnego, który pozwala czyścić kosz bez konieczności stopowania strumienia cieczy lub mieć filtr zapasowy, do natychmiastowej wymiany.

Filtry koszowe, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, chronią elementy całego układu począwszy od pompy poprzez dysze, a skończywszy na zaworach. Jako, że są to wyjątkowo funkcjonalne urządzenia, znalazły zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu – zarówno w instalacjach grzewczych jak i chłodniczych, w przemyślne energetycznym, w instalacjach olejowych i układach parowych, a także przy dostawie gazu.

Jak wybrać w pełni dopasowane do naszych potrzeb urządzenie? Filtry siatkowe dostępne są niemal w każdym sklepie oferującym tego typu oprzyrządowanie. Mimo, że jest to towar powszechny, przed jego zakupem należy dokładnie się zastanowić. Na rynku znajdziemy wiele modeli urządzenia, różniącymi się od siebie pozornie nieistotnymi parametrami. Przy zakupie filtra należy zatem zwrócić uwagę na budowę sita filtracyjnego – materiał, z którego zostało wykonane, rodzaj i wielkość oczek oraz samą strukturę.

Następną ważną rzeczną jest obudowa oraz powłoka, a także uszczelnienie. Dodatkowo dochodzą takie kwestie jak pokrycie powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej. Końcowo trzeba zawsze pamiętać, że najlepiej sprawdzi się filtr, który posiada certyfikat i gwarancję – a więc został zakupiony u rzetelnego dystrybutora czy producenta.

© WWF Filtry