Filtry ciśnieniowe - Filtr bocznikowy - Filtr ssący - Filtr ssawny - Filtr powrotny - Filtr wlewowy

Hydrauliczne filtry do maszyn

Filtry hydrauliczne można podzielić ze względu na charakter oraz miejsce pracy. Wyróżniamy:

  • Filtr bocznikowy
  • Filtr ssący (filtr ssawny)
  • Filtr powrotny, zwany również filtrem spływowym
  • Filtr wlewowy
  • Filtr tłoczny
  • Filtr zlewowy
  • Filtr odpowietrzający

Dodatkowo możemy podzielić je na warunki w jakich pracują. Filtry ciśnieniowe dzielimy na:

  • Filtry niskociśnieniowe
  • Filtry średniociśnieniowe
  • Filtry wysokociśnieniowe

Mogą to być filtry do hydrauliki siłowej, pracujące w różnym zakresie ciśnień. Filtry niskociśnieniowe to te, które pracują przy ciśnieniu 25-60 bar, filtry średniociśnieniowe - 60-210 bar i wysokociśnieniowe - 210-450 bar.

Czym wyższe ciśnienie, tym konstrukcja filtra musi być bardziej wytrzymała i zrobiona z grubszych materiałów konstrukcyjnych, jakimi są na przykład blachy. A sam materiał filtracyjny wzmacniany jest z obu stron stalową siatką tkaną i razem plisowany. Plisa zwiększa powierzchnię filtracji i jednocześnie usztywnia konstrukcję filtra.

Przy najwyższych ciśnieniach należy też stosować dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym bibuły, które także są plisowane razem ze stalową siatką dla wzmocnienia konstrukcji.

Istnieją też filtry ciśnieniowe pionowe, należą do grupy urządzeń ciśnieniowych. Docelowo ich zadaniem, tak jak każdego filtra, jest usuwanie zanieczyszczeń ze strumieni wody. W przypadku wersji pionowej mowa tu o związkach żelaza, manganu etc. Dodatkowo sprawdzają się przy eliminacji nadmiernej mętności wody. Pionowe filtry ciśnieniowe mają stosunkowo prostą konstrukcję. Zbiornik wykonany jest najczęściej ze stali.

Jej rodzaj zależny jest od producenta, a także warunków, w których przyjdzie mu pracować. Zależnie od typu osadzony jest na kilku podporach, odpowiednio przyspawanych do podłoża. Oczywiście urządzenie wyposażone jest w liczne króćce przyłączeniowe i właz rewizyjny. Ten drugi element jest niezwykle ważny, gdyż to on umożliwia czyszczenie czy renowację urządzenia od środka.

W dennicy górnej zbiornika jest właz zasypowy – używany przy wypełnieniu filtra odpowiednim złożem filtracyjnym. W zależności od potrzeb, preferencji klienta etc. filtry ciśnieniowe posiadają odpowiednie zabezpieczenia np. zabezpieczenie antykorozyjne. Oczywiście, mimo pokrycia stali specjalnym preparatem, nadal urządzenie może być stosowane przy wodzie pitnej.

Filtr bocznikowy

Filtr bocznikowy znalazł zastosowanie w przypadku filtracji cieczy w zbiorniku hydraulicznym o niskich wartościach przepływu. Ich zadaniem jest odciążenie głównego filtra, które pozwala na wzrost wydajności całego systemu, a tym samym – redukcję kosztów eksploatacji.

Skupmy się na budowie uniwersalnego elementu. Filtr bocznikowy składa się z porowatego elementu, niezbędnego przy oczyszczaniu wstępnym, z porami o odpowiedniej wielkości, głowicy filtra oraz oprawy. Jako, że całość jest przezroczysta (przynajmniej w niektórych modelach) możemy bez większych trudności sprawdzić wzrokowo, jak wygląda kwestia zanieczyszczenia urządzenia. Najczęściej jednak stan zanieczyszczenia określa różnica ciśnień przed i za filtrem. Bowiem wraz ze wzrostem zanieczyszczenia pory materiału filtracyjnego ulegają stopniowemu zanieczyszczeniu i przez to zwiększa się ciśnienie przed i spada za filtrem.

Wymiana wkładu filtracyjnego jest stosunkowo prosta – nie wymaga korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Filtr bocznikowy jest uniwersalny, dzięki czemu znalazł zastosowanie w maszynach z wielu gałęziach przemysłu. Prosta konstrukcja, a co za tym idzie prostota montażu i konserwacji nie wymaga od nas zatrudniania zewnętrznych mechaników czy też korzystania z pomocy serwisu.

Filtr ssący (filtr ssawny)

Filtr ssawny bądź filtr ssący instaluje się bezpośrednio przed pompą. Zadaniem urządzenia jest ochrona układu przed dużymi cząstkami zanieczyszczeń. W przypadku tych elementów parametry zależne są od naszych potrzeb, a także samej instalacji. Prawidłowo zastosowany filtr ssący nie tylko oczyszcza, ale przede wszystkim wspomaga ochronę całego układu hydraulicznego. To jedno z niewielu urządzeń, którego dobór jest bardzo skomplikowany. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do konieczności serwisowania urządzeń.

Filtr powrotny

Filtr powrotny, zwany również spływowym jest nieoceniony, jeśli chodzi o odseparowanie cząstek substancji stałych z cieczy przepływającej przez przewód. Urządzenie montowane jest zazwyczaj bezpośrednio na pokrywie zbiornika. Podczas przepływu np. oleju hydraulicznego (podczas eksploatacji układu hydraulicznego) ciecz jest oczyszczana, a następnie spływa do specjalnego zbiornika.

Zależnie od rodzaju, filtr powrotny składa się z określonych elementów. Najogólniej rzecz ujmując jest to głowica filtra, korpus, pokrywa, wkład filtra oraz zawór obejściowy i wskaźnik zanieczyszczenia wkładu filtra. Olej hydrauliczny płynie w kierunku od zewnątrz do wewnątrz – wlatuje przez głowicę filtra (otwór wlotowy), następnie płynie do wkładu filtra, przepływa przez przegrodę filtracyjną, gdzie następuje oczyszczenie. Następnie ciecz przepływa przez rurę powrotną do zbiornika. Zawór obejściowy odpowiedzialny jest za zabezpieczenie wkładu filtrującego przed wzrostem ciśnienia. W zależności od modelu filtra, może być on wyposażony w różne dodatkowe elementy np. przyłącze wlotowe, spływowe etc. Co więcej, filtr powrotny może realizować także dodatkowe funkcje – służyć jako filtr napowietrzający.

Filtr wlewowy

Ciekawym, niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest filtr wlewowy z odpowietrznikiem. Urządzenie to ma dwa zadania: po pierwsze filtruje zanieczyszczenia zawarte w cieczy, tak by nie dostały się do zbiornika, po drugie zaś uzupełnia powietrze w zbiorniku (wyrównuje ciśnienie) po zmianie poziomu oleju. Filtr wlewowy z filtrem powietrza nie tylko wyłapuje powietrze z otoczenia, ale również je oczyszcza. Urządzenie w wersji podstawowej składa się z kilku elementów – samego filtra wlewowego, złączki oraz filtra powietrza.

Współczesny układ hydrauliki nie jest w stanie funkcjonować bez filtrów. Szereg wyspecjalizowanych urządzeń zapewnia całości maksymalną czystość cieczy – olejów. Dobór odpowiedniego urządzenia zagwarantuje bezproblemowe działanie systemu przez długi czas – ochroni pompę hydrauliczną, zawory, odbiorniki hydrauliczne etc. Oferta filtrów hydraulicznych jest bardzo szeroka. Oprócz standardowych, powszechnie znanych urządzeń, obejmuje swoim zakresem elementy specjalistyczne np. stacjonarne lub mobilne stacje filtracyjne, urządzenia do oczyszczania olejów smarowniczych oraz emulsji chłodzących, czy też urządzenia do monitorowania czystości oleju, podczas pracy układu.

Układ hydrauliczny nie może działać poprawnie bez odpowiednich filtrów. Decydując się na zakup urządzenia, powinniśmy korzystać jedynie z pewnych, sprawdzonych źródeł – renomowanych producentów oraz firm. Odpowiednio dobrany filtr hydrauliczny bez większych problemów sprosta każdemu wyzwaniu. Model, rozmiar, właściwości techniczne – w tym aspekcie wszystko ma znaczenie.

Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiedniego filtra hydraulicznego? Zarówno filtr bocznikowy, filtr ssący, filtr powrotny, filtr wlewowy jak i inne pracują w trudnych warunkach i przy okazji – pod dużym obciążeniem. Mimo tego wymaga się od nich maksymalnej skuteczności w zakresie oczyszczania, a także bezawaryjnej pracy.

Zasadniczo specjaliści wyróżniają dwa typy filtrów hydraulicznych. Pierwszy to urządzenia, które instalowane są w obudowach (stała obudowa + wymienny wkład filtracyjny). Drugi natomiast to elementy typu spin-on (wkręcane i tym samym wymienne filtry puszkowe). Każdy rodzaj filtra hydraulicznego różni się od siebie rodzajem przegrody filtracyjnej, dodatkowymi wzmocnieniami etc. Urządzenia wykonane w oparciu o najnowszą technologię, pozwalają szybko i sprawnie wyeliminować takie zanieczyszczenia jak związki chemiczne, bakterie produktów utleniania, kwasy. Docelowo mogą zadbać o wysoką jakość cieczy roboczej.

© WWF Filtry