Filtry do gazu ziemnego - Filtr do gazu ziemnego - Filtr gazu ziemnego - Filtr do gazu - Filtr gazu - Filtry gazu - Filtry do gazu - Filtr siatkowy do gazu

Filtry do gazu ziemnego i nie tylko - część II

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w szeroko pojętym przemyśle wyróżniamy nie tylko filtry gazu, ale również inne warto. Chociaż skupiamy się głównie na filtrach gazu ziemnego, w artykule nie zabraknie również wzmianek o innych urządzeniach, które każdy powinien chociażby kojarzyć z nazwy.

Jeśli chodzi o filtry do gazu ziemnego, poruszyliśmy kwestię ciśnieniowych filtrów płytowych, demisterów, urządzeń filtracyjnych wykonanych ze spiekanych proszków HDPE oraz filtroseparatorach. Chwilowo zrobimy sobie przerwę i zepchniemy filtry do gazu na drugi plan.

Niezawodne w budownictwie mieszkaniowym filtry wodne

Urządzenia te oferowane są przez niektóre firmy zajmujące się sprzedażą szeroko pojętych elementów przemysłowych. Wbrew powszechnej opinii, filtry wodne sprawdzą się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym np. przy ochronie instalacji sanitarnych zasilanych wodą (niezależnie od źródła), ale również w przemyśle i rolnictwie. Jeśli chodzi o przemysł, wspomniane urządzenia pełnią taką samą rolę, jak w budownictwie mieszkaniowym – ochraniają urządzenia, maszyny oraz instalacje przed zalaniem. W rolnictwie natomiast odpowiedzialne są za oczyszczanie systemów nawadniających, a także filtrację wody (niezależnie od źródła).

Efektywność filtra do wody zależna jest od wkładu mechanicznego. Siatka ze stali nierdzewnej jest nieoceniona, jeśli chodzi o szeroko pojęte zanieczyszczenia mechaniczne np. piasek czy korozję. Węgiel aktywowany nie tylko poprawia walory smakowe wody pitnej, ale również usuwa zanieczyszczenia metalami ciężkimi i związkami organicznymi. Żywica kationitowa chroni instalację przed osadzaniem się kamienia, tak samo jak wkład z polifosforanu.

Filtry dyskowe

Omawiając filtry, warto wspomnieć o filtrach dyskowych. Uwaga, filtr dyskowy to nie to samo, co filtr do gazu ziemnego. Urządzenie to ma jednak szerokie spektrum działania. Element ten jest ceniony w przemyśle spożywczym i browarniczym, przy produkcji napojów i soków, a także win. Jest także powszechnie stosowany w farmaceutyce i kosmetyce. Zależnie od potrzeb, a także wybranego wkładu, może pełnić rolę filtra wstępnego, klarującego bądź sterylizującego. Jeśli chodzi o media filtracyjne, specjaliści polecają włókna celulozowe – impregnowane ziemią okrzemkową, impregnowane węglem aktywowanym bądź impregnowane PVPP.

Filtry gazu – filtr siatkowy do gazu i filtracji innych mediów

Jeśli chodzi o filtr siatkowy do gazu typu Strainer możemy wyróżnić filtry koszowe oraz kątowe. Wbrew pozorom nie są to tylko filtry gazu. Urządzenia te znalazły zastosowanie zarówno w instalacjach przemysłowych jak i ciepłowniczych oraz wodnych. Odpowiednio dobrane pozwalają szybko, a co najważniejsze skutecznie oczyścić ciecze, gazy bądź parę z zanieczyszczeń stałych.

Filtr siatkowy do gazu (rodzaj koszowy) cieszy się niesłabnąca popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę urządzeń, instalacji, pomp, zaworów i innych pomniejszych elementów. Strumienie gazu oczyszczane są za pomocą specjalnych filtrów siatkowych. Przegroda filtracyjna (siatka tkana z drutu bądź perforowany element) doskonale wyłapuje takie rzeczy jak piasek, żwir czy cząstki pochodzące z korozji.

Filtr siatkowy do gazu (rodzaj kątowy) tak naprawdę może być stosowany również w innych dziedzinach. Sprawdza się on w wielu miejscach: w układach parowych oraz instalacjach chłodniczych, w centralnym ogrzewaniu oraz instalacjach grzewczych i ciepłowniczych, a także w parownikach, instalacjach olejowych przy dostawie gazów oraz w przemyśle energetycznym.

Z czego wykonywane są filtry do gazu ziemnego?

Wszystko zależy od wymagań producenta. Najczęściej filtr siatkowy do gazu wykonuje się z żeliwa, żeliwa sferoidalnego, staliwa lub stali nierdzewnej. Standardowe oczka mają milimetr, aczkolwiek istnieje możliwość stworzenia filtra na zamówienie – o innej wielkości oczek. Do wyboru jest również wielkość i rodzaj przyłączy, a także ciśnienie pracy.

Filtr siatkowy do gazu – rodzaj kątowy

Mówiąc filtrach siatkowych powinniśmy wspomnieć również o filtrach sanitarnych. Filtr gazu, o którym mowa stosowany jest przede wszystkim w instalacjach przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, a także spożywczego. Filtry gazu oczyszczają, jak sama nazwa wskazuje, gaz. Aczkolwiek wybrane rodzaje służą również do oczyszczania cieczy i par. Tak samo, jak wspomniane wyżej filtry do gazu ziemnego, również i te mają za zadanie chronić całą instalację – każdy jej element z osobna.

Uwaga! Wysokiej klasy producenci zalecają filtr do gazu, którego struktura wykonana jest ze stali kwasoodpornej. Na rynku znajdziemy także urządzenia pokryte tzw. materiałami specjalnymi, zwiększającymi funkcjonalność, bądź użyteczność produktu. Podobnie, jak w zwykłych filtrach do gazu, w przypadku filtrów sanitarnych, również mamy możliwość wyboru rodzaju i wielkości przyłączy, a także wielkości oczek i ciśnienia pracy.

Jakie filtry sprawdzą się najlepiej w przemyśle farmaceutycznym czy biotechnologicznym?

Filtry oddechowe, zwane również sterylizującymi to skuteczne zabezpieczenie mikrobiologiczne w zbiornikach procesowych. Urządzenia te wykorzystywane są nie tylko we wspomnianym już przemyśle farmaceutycznym oraz biotechnologicznym, ale również spożywczym i elektronicznym. Element ten wykonany jest z wysokojakościowej stali.

Niezawodne filtry do gazu – koalescery

Filtry koalescencyjne, zwane również koalescerami to jedne z najpopularniejszych filtrów do oczyszczania gazu ziemnego. Urządzenia te znalazły zastosowanie nie tylko przy oczyszczaniu gazu ziemnego, ale również sprężonego powietrza. Obecnie koalescery stosuje się w przemyśle chemicznym, pirotechnicznym górnictwie, a także magazynach gazu ziemnego.

Filtr gazu ziemnego, w przypadku koalescerów wyłapuje i zatrzymuje na wkładzie wszystkie cząsteczki ciekłe. Czym większe zabrudzenie urządzenia (wkładu), tym mniejsza zdolność do oczyszczania przepływu gazu, a także większy spadek ciśnienia.

Niewielu przedsiębiorców wie, że do filtrów koalescencyjnych zaliczyć możemy wspomniane już demistery, a także filtroseparatory. Demistery to urządzenia, których zadaniem jest zatrzymywanie kropel cieczy, przenoszonych przez strumień gazu. Filtry gazu ziemnego – filtroseparatory również usuwają ciecz z gazu, aczkolwiek o mniejszym spektrum rozmiarów. To jedne z bardziej wydajnych urządzeń tego typu, jakie możemy spotkać na rynku.

Uwaga! Filtry gazu zwane koalescerami mogą również stanowić integralną część układów ciecz-ciecz, ciało stałe-ciecz oraz ciecz-gaz. Oznacza to, że są nieocenione przy układach dyspersyjnych jak mieszaninach, błocie, zawiesinie, emulsji, pianie czy mgle. Docelowo wkłady wykonane są z drucianej, rzadziej włóknistej siatki.

Filtry do gazu ziemnego – z czego są wykonane?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów koalescerów. Dobór odpowiedniego zależny jest zarówno od formy instalacji gazowej jak i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Analizując urządzenia warto zwrócić uwagę na materiał filtracyjny: do wyboru pleciona, druciana siatka zwykła i o zwiększonej gęstości, a także upakowana i sprasowana, pleciona siatka i filtr włóknisty oraz impregnowana celuloza. Każdy wkład różni się porowatością, a także kształtem.

© WWF Filtry