Filtry do koparek - Filtry do wózków widłowych - Filtry do ciągników - Filtry do sprzętu ciężkiego - Filtry do maszyn - Filtry do maszyn budowlanych - Filtry do maszyn rolniczych

Filtry do maszyn budowanych i filtry do maszyn rolniczych

Filtry do maszyn budowlanych oraz filtry do maszyn rolniczych mają zastosowanie, jak sama nazwa wskazuje, w pojazdach, maszynach oraz urządzeniach stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów filtrów, i mogą to być: filtry hydrauliczne, filtry powietrzne, filtry paliwowe, filtry olejowe oraz filtry układu chłodzenia. Co więcej, każdą z tych grup można dodatkowo podzielić. Przykładowo filtry hydrauliczne ze względu na charakter oraz miejsce pracy dzielą się na: filtry wlewowe, filtry spływowe, filtry ssawne, filtry zlewowe, filtry bocznikowe, filtry tłoczne, a także filtry odpowietrzające. To nie jedyny możliwy podział, co sprawia, że liczba urządzeń, o których warto wspomnieć ciągle rośnie. Aby opisać wszystkie dostępne filtry do maszyn, należałoby napisać co najmniej książkę – i to nie jedną. Skupmy się zatem na podstawowych informacjach.

Filtry do maszyn budowlanych – filtry do koparek, filtry do wózków widłowych, filtry do sprzętu ciężkiego

Jednym z kluczowych warunków prawidłowej, wieloletniej i bezawaryjnej pracy pojazdów i maszyn budowlanych jest jakość filtrów. Każde urządzenie filtrujące winno być regularnie wymieniane ewentualnie konserwowane. Niezależnie od tego, do czego używamy dany sprzęt – czy do pracy ziemnych, drogowych, czy też rozbiórkowych. Kluczem do sukcesu są przeglądy techniczne, warunkujące optymalne działanie urządzenia w warunkach roboczych. Jeśli chodzi o filtry do maszyn budowlanych, na rynku znajdziemy niezliczoną ilość produktów, które różnią się przede wszystkim specjalizacją.

Filtry do maszyn budowlanych dzielą się na:

  • Filtry hydrauliczne
  • Filtry paliwa
  • Filtry oleju
  • Filtry powietrza
  • Filtry kabinowe
  • Odpowietrzniki

Zaawansowane technologicznie urządzenia – koparki czy też wózki widłowe muszą mieć regularnie wymieniane filtry – szczególnie hydrauliczne oraz oleju. Jak znaleźć urządzenie, które jest nam aktualnie potrzebne? Niemal każdy producent czy dystrybutor zajmujący się sprzedażą filtrów do maszyn, posiada w swojej ofercie filtry do koparek, filtry do wózków widłowych etc. Przed zakupem wystarczy się z nim skontaktować, podać odpowiednie dane sprzętu, na którym pracujemy lub oznaczenie zamontowanego filtra, zaś on pomoże nam dobrać produkt.

Kluczem do znalezienia odpowiedniego filtra są parametry maszyn budowlanych. To od nich zależy, jakiej jakości filtr zakupimy. Pamiętajmy, że trudne środowisko pracy, a także duże obciążenia, jakim podlega sprzęt budowlany wymaga od nas stosowania tylko wysokiej klasy elementów – pewnych, sprawdzonych.

Filtry do maszyn rolniczych – filtry do ciągników i nie tylko

Na rynku znajdziemy szereg filtrów dedykowanych mniejszym i większym oraz cięższym maszynom – począwszy od traktorków ogrodniczych, poprzez kombajny, a kończąc na harwesterach. Każdy sprzęt do prawidłowego, niezawodnego i bezawaryjnego działania potrzebuje element odpowiedzialny za szeroko pojęte oczyszczanie. W przypadki maszyn rolniczych wyróżniamy m.in.: filtry oleju silnikowego, filtry powietrza, filtry paliwa, filtry kabinowe, filtry hydrauliczne, w tym filtry ssawne, filtry powrotne, filtry ciśnieniowe.

Filtry do ciągników

Maszyny rolnicze znane są ludzkości od wieków. Początkowo proste i zawodne przekształciły się w zaawansowane technologicznie urządzenia – sprawne, niezawodne, bezawaryjne. Aby wiedzieć, jakich filtrów do maszyn rolniczych szukać, trzeba wiedzieć także o jakim sprzęcie mowa. Wśród maszyn rolniczych wyróżniamy wozy asenizacyjne – sprzęt odpowiedzialny za pobieranie, transport i rozlewanie gnojówki na polach uprawnych, kosiarki pokosowe – służące, jak sama nazwa wskazuje – do koszenia, kombajny – nieocenione przy zbiorze zbóż i roślin okopowych, ciągniki rolnicze – „pieszczotliwie” zwane traktorami, służące do transportu maszyn, które nie posiadają własnego transportu i wiele, wiele innych.

Niezależnie od rodzaju maszyny rolniczej, na rynku znajdziemy zawsze odpowiedni filtr. Zależnie od potrzeb, można zamawiać od razu cały komplet urządzeń bądź pojedynczą sztukę. Składając zamówienie bądź szukając odpowiedniego produktu, winniśmy orientować się we właściwościach poprzednich filtrów do maszyn – warto na przykład zapisać sobie ich numery.

Filtry do maszyn – warto znać temat

Aby dobrze wybrać filtry do maszyn rolniczych, budowlanych czy sprzętu ciężkiego niezbędna jest stosunkowo dobra znajomość procesu filtracji. Jeżeli dowiemy się zarówno tych podstawowych jak i nieco bardziej zaawansowanych informacji, będziemy mogli wybrać takie urządzenie, które w pełni sprosta naszym wymaganiom. Jak wiadomo filtry umożliwiają przeprowadzenie procesu filtracji (oczyszczania). W przypadku maszyn polega ona na rozdzieleniu składników danej cieczy czy gazu np. od cząsteczek ciał stałych.

Filtry do maszyn budowlanych – jak kształtuje się cena

Jakie powinny być filtry do maszyn budowlanych bądź filtry do maszyn rolniczych? Odpowiedź wydaje się stosunkowo prosta – skuteczne, bezawaryjne, o długiej żywotności, ekonomiczne. Niestety, pogodzenie wszystkich tych czterech kwestii nie jest rzeczą łatwą. Większość producentów do tej pory wierzy, iż „dobry filtr to tani filtr”. Pójście tą ścieżką nie jest najlepsze, zwłaszcza jeżeli mamy na uwadze maszyny i urządzenia, na których przyszło nam pracować. W XXI wieku, w dobie wszechobecnej globalizacji, gdzie technika i technologia poszły znacząco do przodu, bardziej opłaca się zakupić produkt wysokojakościowy, zapewniający bezawaryjną pracę urządzeń, aniżeli tani, a ciągle wymagający naprawy. Nie da się również ukryć, że w zakresie filtrów wiele do powiedzenia ma Unia Europejska. Współczesne urządzenia cechują się mniejszą tolerancją na zanieczyszczenia, a dodatkowo na terenie całej Wspólnoty funkcjonują bardzo surowe wymogi środowiskowe.

Filtry do maszyn – ogólny podział

Mówiąc o filtrach mamy na myśli głównie trzy grupy docelowe: filtry powietrza, filtry cieczy oraz separatory frakcji. Oczywiście, filtry można podzielić także ze względu na zastosowanie w gałęziach przemysłu, aczkolwiek niemal w każdej dziedzinie te trzy grupy spełniają kluczową rolę. Najpopularniejszą grupą materiałów oczyszczających w zakresie maszyn są filtry powietrza. Tutaj również możemy zastosować podział na mniejsze podgrupy – filtry powietrza wlotowego, filtry powietrza wylotowego, a także filtry sprężonego powietrza.

Przemysłowe filtry cieczy, to urządzenia stosowane do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń stałych bądź gazowych. Ze względu na rodzaj, filtry te możemy podzielić na filtry olejów, chłodziw i wody. Separatory frakcji pozwalają rozdzielić dwa stosunkowo podobne do siebie media np. wodę od oleju. Sprawdzają się również przy separacji wody od gazu czy oleju od powietrza.

Zaniedbanie procesu oczyszczania strumienia prowadzi do ogromnych kosztów. Przedsiębiorcy, którzy pragną uniknąć niespodziewanych wydatków w zakresie szeroko pojętej filtracji, winni mieć to na uwadze przy zakupie urządzenia.

© WWF Filtry