Filtry przepływowe - Filtr przepływowy

Co to są filtry przepływowe?

Na początku warto powiedzieć, co to są filtry przepływowe oraz gdzie ich się używa. Filtr przepływowy to jeden z niewielu skutecznych sposobów na uzdatnianie wody – tak przynajmniej kusi swoich klientów większość producentów tych urządzeń. Dlaczego tak ważne jest posiadanie wysokiej klasy, solidnego i przede wszystkim sprawdzonego, filtra przepływowego?

Filtr przepływowy w naszym domu

Z roku na rok coraz więcej Polaków zwraca uwagę na jakość wody w ich domu. Mowa przede wszystkim o wodzie płynącej z kranów. Wielu ludzi skarży się na jej zapach, smak i stopień twardości. Podczas, gdy w innych krajach można bez większych trudności pić wodę z kranu, u nas jest to praktycznie niemożliwe. Co więcej, twarda woda powoduje kamień, który osadza się w urządzeniach gospodarstwa domowego – w pralkach, zmywarkach, a nawet ekspresach do kawy i czajnikach elektrycznych. Warto wspomnieć również, że taka woda nie jest najlepsza, jeśli chodzi o codzienną higienę – znacznie podrażnia skórę.

Filtr przepływowy kluczem do sukcesu

Jak uzdatnić wodę w naszych domach? Odpowiedź wydaje się stosunkowo prosta – dzbanki z filtrami. Odpowiednie urządzenia zagwarantują nam komfort spożywanej cieczy. Niestety, nie sposób jest przelać przez dzbanek wodę używaną do prania czy nawet kąpieli. W takich przypadkach trzeba szukać skuteczniejszego rozwiązania. Na szczęście, również w tym zakresie producenci filtrów nie próżnowali i stworzyli systemy niemal w całości eliminujące twardą wodę. Kluczem do sukcesu są filtry przepływowe.

Dlaczego filtry przepływowe są nam potrzebne?

Zadaniem filtrów przepływowych jest uzdatnianie wody w całym mieszkaniu czy domku jednorodzinnym. Urządzenia te mogą być montowane niemal wszędzie – na każdej rurze doprowadzającej wodę do budynku. Specjaliści w zakresie szeroko pojętej filtracji uważają, że lepiej jest stosować filtry przepływowe punktowo – instalować je blisko urządzeń, w przypadku których chcemy by woda była oczyszczona np. koło zmywarki, umywalki, pralki.

Filtr przepływowy jest o tyle funkcjonalny, że może go łączyć z innymi – szeregowo. W zależności od rodzaju urządzenia, a dokładnie jego medium filtracyjnego, mają zdolność do usuwania innych zanieczyszczeń począwszy od soli (twardość wody) poprzez azotany, chlor, metale ciężkie, a skończywszy na zanieczyszczeniach mechanicznych (piasek, zawiesiny, tłuszcze, produkty korozji) i innych zanieczyszczeniach znajdujących się w instalacji wodnej.

Filtry przepływowe – rodzaje

Zanim zdecydujemy się na pierwszy lepszy zakup filtra przepływowego, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że na rynku istnieje wiele rodzajów tych urządzeń. To, które wybrać, zależne jest od rodzaju wody, jaką posiadamy i jaką chcemy oczyścić. Przed montażem więc, niezbędne jest wykonanie szeregu badań. Zasadniczo filtry przepływowe dzielą się na cztery podstawowe rodzaje:

  • filtr węglowy
  • filtr z żywicą jonowymienną
  • filtr polipropylenowy
  • filtr do usuwania azotanów

Filtr przepływowy węglowy jest nieoceniony przy usuwaniu z wody chloru oraz pochodnych chloru odpowiedzialnych za powstawanie kamienia. Urządzenie te sprawdza się również przy eliminacji zanieczyszczeń mechanicznych oraz substancji organicznych, które dostają się do układu za pośrednictwem nieszczelnej instalacji.

Filtr przepływowy żywiczny skutecznie chroni naszą instalację przed kamieniem. Medium filtracyjne w postaci żywicy jonowymiennej pomaga usuwać z wody sole wapnia oraz magnezu.

Filtr przepływowy polipropylenowy sprawdza się przede wszystkich w przypadku starszych instalacji wodociągowych oraz w miejscach narażonych na czasowe przerwy w dostawie. Urządzenie skutecznie usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne – piasek, żwir, zawiesiny, tłuszcze, a także produkty korozji.

Filtr przepływowy do usuwania azotanów, jak sama nazwa wskazuje posiada medium z anionową żywicą jonowymienną. Filtr ten służy usuwaniu azotanów, które dostały się do instalacji z okolicznych pól bądź nieszczelnych ścieków.

Każdy rodzaj filtra przepływowego może być instalowany pojedynczo bądź w dowolnych konfiguracjach. Oznacza to, że możemy łączyć ze sobą wybrane urządzenia, tworząc skuteczną barierę przed szeroko pojętymi zanieczyszczeniami.

Najpopularniejszym rodzajem filtra przepływowego jest element z wkładem polipropylenowym – odpowiada za oczyszczanie wody z zanieczyszczeń mechanicznych (piasek, żwir, rdza).

Filtry przepływowe usuwają z wody wszystkie substancje szkodliwe oraz potencjalnie szkodliwe. Zastosowanie kilku urządzeń jednocześnie pozwala znacząco poprawić smak, zapach oraz jakość wody. Dodatkowo, odpowiednie medium filtracyjne przyczynia się do eliminacji z wody soli, powodujących jej twardość.

Więcej o rodzajach filtru przepływowego:

  1. Filtr przepływowy polipropylenowy. Filtr mechaniczny zawierający medium filtracyjne wykonane z polipropylenu. Filtr ten usuwa z wody nieczystości w postaci piasku, żwiru, drobnej zawiesiny, a także produktów korozji i tłuszczów. Specjaliści zalecają wykorzystanie tego elementu jako pierwszego stopnia filtracji. Polipropylenowe filtry przepływowe pasują zazwyczaj do każdej instalacji wodnej. W przypadku skrajnego zabrudzenia konieczna jest wymiana, nie zaś oczyszczanie. Standardowe produkty, dostępne w niemal każdym sklepie branżowym, starczają na maksymalnie pół roku użytkowania – wszystko zależy od jakości wody oraz rodzaju zanieczyszczeń.
     
  2. Filtr przepływowy z węglem aktywnym. Filtr przepływowy z węglem aktywnym usuwa chlor oraz jego związki, zanieczyszczenia organiczne, poprawia smak, zapach i zabarwienie wody. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się tylko wtedy, gdy wcześniej zastosujemy filtrację mechaniczną za pośrednictwem filtra propylenowego. Medium filtracyjne stanowi aktywny węgiel granulowany. Element doskonale sprawdzi się w skrajnych warunkach, a więc przy wodzie mocno chlorowanej. W zależności od jakości cieczy oraz rodzaju zanieczyszczeń może posłużyć nam do kilku miesięcy.
     
  3. Filtr przepływowy z żywicą jonowymienną. Ten rodzaj filtra sprawdza się przy eliminacji tzn. twardej wody – zmiękcza ciecz poprzez usuniecie z niej jonów wapnia oraz magnezu. Finalnie zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego na elementach grzejnych urządzeń. Okres eksploatacji urządzenia zależny jest od wielu czynników, między innymi jakości, twardości i ilości wody. Docelowo tak samo jak wcześniej wymienione, starcza na kilka miesięcy.
     
  4. Filtr przepływowy azotanowy. Filtry azotanowe, jak sama nazwa wskazuje, usuwają azotany z wody – najczęściej pitnej. Duża ilość azotanów może być śmiertelnie niebezpieczna dla organizmu zarówno ludzkiego jak i zwierzęcego – w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Filtr przepływowy azotanowy zawiera medium filtracyjne w postaci anionowej żywicy jonowymiennej. Urządzenie szybko i sprawnie eliminuje zanieczyszczenia pochodzące z nawożenia pól czy szamb. Filtr ten sprawdza się w gospodarstwach rolnych, czy też w jednostkach, które posiadają własne ujęcie wody. Urządzenie starcza, w zależności od jakości wody i rodzaju zanieczyszczeń, maksymalnie na kilka miesięcy.

© WWF Filtry