Ile kosztuje wymiana filtra gazu - Koszt wymiany filtra gazu - Filtr gazu cena - Filtr do gazu cena - Co ile wymiana filtra gazu - Wymiana filtra gazu cena - Wymiana filtru gazu - Jak wymienic filtr gazu - Wymiana filtra gazu - Wymiana filtrów gazu - Filtr gazu wymiana - Filtr gazu co ile wymiana

Przemysłowe instalacje gazowe – wymiana filtra gazu

W XXI wieku, w dobie szeroko pojętej globalizacji, gdzie rozwój technologiczny jest na wyjątkowo wysokim poziomie, możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł, w tym również ciepła odpadkowego sprawił, że coraz więcej firm z różnych gałęzi gospodarki, decyduje się na przemysłową instalację gazową. Nieodzownym elementem, warunkującym poprawność działania takiej instalacji, jest odpowiednio dobrany filtr – zabezpiecza on urządzenie przed zanieczyszczeniami zawartymi w gazie.

[Wyjaśnienie. Ciepło odpadkowe = odpadowe, tj. „energia ze źródeł odnawialnych. W przypadku instalacji gazowych występuje przy klimatyzacji w systemach GHP, piecach piekarniczych, komorach lakierniczych, suszarniczych, urządzeń do produkcji tworzyw sztucznych. Wraz z wymiennikami wysokotemperaturowymi pozwalają na redukcje kosztów zużycia energii (dogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody w wytwornicach pary).”]

Nowoczesne instalacje gazowe znajdują zastosowanie niemal w każdej gałęzi gospodarki, począwszy od gastronomii (kuchnie gastronomiczne, kotły warzelne), piekarni (piece piekarnicze, suszarnie piekarnicze), poprzez pralnie (maszyny piorące, suszarki pralnicze), obróbkę stali oraz metali (maszyny do cięcia, nagrzewania, oczyszczania metali, palniki do spawania), budownictwo (promienniki, nagrzewnice, kochery), a skończywszy na przemyśle ceramicznym (piece tunelowe, palniki gazowe) i ogrzewaniu dużych przestrzeni (hal, magazynów, kościołów).

Ile kosztuje wymiana filtra gazu?

Zanim powiemy ile kosztuje wymiana filtra gazu, warto wyjaśnić, do czego element ten służy. Filtr gazu, tak samo jak inne filtry, służy do oczyszczania, w tym przypadku gazu, z różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych. Ten element składa się z: korpusu, pokrywy, wkładu filtracyjnego (+ uszczelnienie), a także króćca wejściowego oraz wyjściowego. W środku filtra znajduje się wkład, wykonany z siatki, włókniny filcowej lub papieru filtracyjnego, który chroni instalację przed ewentualnymi zanieczyszczeniami np. wynikłymi z korozji. Warto wspomnieć, iż wymiana filtra gazu, z racji zagrożenia wybuchem i panującego podwyższonego ciśnienia, nie jest rzeczą prostą – w tym celu należy skontaktować się ze specjalistą.

Wymiana filtra gazu - cena

Zasadnicze pytanie brzmi: jak kształtuje się koszt wymiany filtra gazu. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena ta uzależniona jest od wielu czynników. W dużej mierze od rodzaju filtra, ale także samej gazowej instalacji przemysłowej. Po co nam filtry gazu? Jak wiadomo, filtry gazu stosuje się na wejściach do stacji gazowych, przeważnie przed ciągami redukcyjnymi bądź na początku każdego ciągu. Docelowo służą do oczyszczania gazu ziemnego z zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych. W praktyce zapewniają poprawną, bezawaryjną pracę całej instalacji – zabezpieczają zarówno gazomierz, jak i reduktor.

Filtr do gazu, a cena – „z czym to się je”

Dla wielu przedsiębiorców najważniejszą kwestią jest cena. Wymiana filtru gazu, nie jest jednak rzeczą prostą. Zanim zdecydujemy się zakupić odpowiedni produkt, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów oraz parametrów, w tym: rodzaj gazu oraz charakter zanieczyszczeń, przepływ gazu, a więc maksymalne spodziewane natężenie przepływu, zakres spodziewanych roboczych ciśnień wlotowych, zakres temperatur roboczych oraz temperaturę otoczenia, a także wykonanie korpusu i ewentualne wyposażenie dodatkowe. Jak widac, wymiana filtrów gazu tylko z pozoru wydaje się szybkim przedsięwzięciem. Każdy aspekt winien być dokładnie przemyślany, bowiem od niego zależy poprawność działania przemysłowej instalacji gazowej.

Koszt wymiany filtra gazu zależny jest również od rodzaju filtra gazu. Przykładowo, wśród filtrów wyróżniamy filtroseparatory. Urządzenia te służą do oczyszczania gazu z zanieczyszczeń stałych, a także cząsteczek cieczy. Dwufazowy proces oczyszczania, doskonale zabezpiecza naszą instalację. Niekiedy wymiana filtra gazu nie jest konieczna – wystarczy jedynie wymienić wkład filtracyjny. Ich cena również zależna jest od wielu czynników, między innymi charakterystyki technicznej, skuteczności filtrowania, wymiarów, zastosowanego materiału filtracyjnego, a także marki.

Jak wymienić filtr gazu?

Wbrew pozorom dostęp do filtra gazu nie jest wcale utrudniony – wręcz przeciwnie. Aby zminimalizować koszt wymiany filtra gazu, winniśmy zdecydować się na pomoc specjalisty. Jako, że wszystkie tego typu urządzenia – gazowe instalacje przemysłowe – wymagają stałego nadzoru technicznego, a regularna kontrola bardzo szybko wykaże, czy wymiana filtra gazu jest konieczna, czy też nie. Następnym krokiem powinno być skontaktowanie się z serwisem gwarancyjnym bądź pogwarancyjnym i dokonanie niezbędnej wymiany – starej części na nową. Co ile wymiana filtra gazu jest konieczna? Wszystko zależy od poziomu zanieczyszczeń, rodzaju filtra oraz wyników kontroli. Poziom zanieczyszczenia filtra gazowego określa się najczęściej poprzez różnicę ciśnień przed i za filtrem. Bowiem zanieczyszczenie zapychając filtr powoduje wzrost ciśnienia przed filtrem. Dla każdego systemu określa się maksymalny poziom zanieczyszczenia filtra.

Filtr gazu – wymiana. Ale, na co?

Wyróżniamy wiele urządzeń, których zadaniem jest oczyszczanie gazu z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przykładowo demistery odpowiedzialne są za usuwanie z gazów mgły oraz kropel cieczy. Odpowiednio dobrany demister ma za zadanie chronić naszą instalację gazową przed korozją. Ich wkłady wykonywane są z wielu materiałów, głowie stali nierdzewnej oraz tarflenu (nazwa handlowa PTFE), ale także aluminium, miedzi, mosiądzu, tytanu etc. Następnie wyróżnić możemy elementy filtracyjne z tzw. spiekanych proszków HDPE. Urządzenia te również znalazły zastosowanie w filtracji gazów. To, co wyróżnia je na tle innych filtrów, to to, iż mogą być czyszczone przy użyciu nawet silnych środków chemicznych.

Była już mowa o filtroseparatorach. Elementy te odpowiedzialne są za usuwanie niewielkich cząsteczek wody z gazu ziemnego, osadzających się w instalacji, jaki mgła. Filtroseparatory nie tylko usuwają wodę złożową z gazu ziemnego, ale również sprawdzają się przy osuszaniu gazu (usuwanie glikolu), czy ochrony maszyn i urządzeń. Szerokie zastosowanie w procesach oczyszczania gazu ziemnego znalazły filtry koalescencyjne, zwane również koalescerami. Urządzenia te możemy podzielić na zgrubne oraz dokładne. Na przykładzie tego filtra najlepiej widać, jak zmniejsza się zdolność urządzenia do przechwytywania zanieczyszczeń wraz ze wzrostem ich ilości. Zjawisku temu towarzyszy wzrost ciśnienia, generowany przez filtr. Bezpośrednio do filtrów koalescencyjnych zaliczyć możemy demistery oraz filtroseparatory.

Warto wspomnieć również o filtrach siatkowych koszowych (ochrona instalacji), które zatrzymują cząsteczki ciał stałych, takie jak: piasek, żwir, a także zanieczyszczenia pochodzące z korozji rur. Przegroda filtracyjna wykonana jest w ich przypadku z drucianej siatki bądź perforowanego elementu. W przypadku filtrów siatkowych kątowych, kosz filtracyjny wykonany jest ze stali nierdzewnej, zaś samo urządzenie znajduje zastosowanie w przemyśle, głównie przy dostawie gazu oraz przemyśle energetycznym. Mówiąc o filtrach siatkowych, należy wspomnieć również o sanitarnych filtrach kątowych, które są wykorzystywane w instalacjach przemysłu kosmetycznego oraz farmaceutycznego.

Filtr gazu – co ile wymiana?

Najprościej rzecz ujmując, filtr gazu wymieniamy wtedy, kiedy nie będzie spełniał swojej roli, a więc wyłapywał zanieczyszczeń. Podobnie jest w przypadku pytania „Filtr gazu, a cena” – tutaj pod uwagę musimy brać parametry instalacji, model i firmę pożądanego filtru, a także jego właściwości.

© WWF Filtry